Pomoc

Czym są domy szkieletowe?

Lekki szkielet drewniany ? popularna w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich technologia budowy małych i średnich budynków (domy jednorodzinne, domy szeregowe). Podstawowym materiałem konstrukcyjnym są deski, zwykle o grubości 38 mm (nominalna grubość 1,5 cala) i o szerokości zależnej od potrzeb wytrzymałościowych. Ściany zwykle są z desek o szerokości 89 mm - 145 mm, w rozstawie osiowym wynoszącym 40 lub 60 cm.

 

Jak wygląda konstrukcja domu szkieletowego?

Budowa polega na łączeniu desek w tarcze ścian gwoździami lub przy użyciu specjalnych złączy metalowych a następnie ustawienie ścian w pionie.

Gotową konstrukcję usztywnia się płytą OSB/3, następnie dodatkowo ociepla (przeważnie wełną mineralną wkładaną między ruszt podtrzymujący warstwę elewacyjną) i przykrywa elewacją drewnianą, z sidingu lub tynku cienkowarstwowego na styropianie lub wełnie mineralnej.

Przestrzenie wewnątrz ścian wypełnia się materiałem termoizolacyjnym (wełna szklana, wełna mineralna, lub inne). Od strony wewnętrznej instaluje się warstwę paroizolacyjną i wykończenie wewnętrzne (płyta gipsowo-kartonowa lub boazeria).

Drewno, z którego wykonuje się szkielet powinno być strugane oraz suszone do max 19% wilgotności lub impregnowane. Struganie i suszenie drewna pozwala zrezygnować z impregnacji chemicznej większości elementów.

 

Jakie są wady i zalety budowania domu szkieletowego?

Domy szkieletowe mają swoje zalety i wady, jednak są ciekawą i wartą przemyślenia alternatywą dla tradycyjnie stawianych budynków.

To nieprawda, że są mniej trwałe od murowanych – tez mogą służyć wielu pokoleniom, a dużo łatwiej jest zrobić w domu kanadyjskim np. remont instalacji elektrycznej.

Nie ma tez problemu z pleśnią, czy niewystarczającym dociepleniem, nie ma tzw. mostów termicznych (a przynajmniej są mocno zredukowane, ponieważ drewno jest naturalnym izolatorem).

Nie warto się bać nowych technologii, zwłaszcza jeżeli zostały przetestowane gdzie indziej (często w warunkach dużo gorszych od naszych).

 

Jakie są największe zalety domów szkieletowych?

 


Ścianki działowe w budownictwie szkieletowym
 

W domach szkieletowych ważne jest zarówno dobranie właściwych materiałów i konstrukcji ścian zewnętrznych, jak i działowych – wewnętrznych.

Na ściany wewnętrzne stosuje się elementy o przekroju nie mniejszym 38 x 89 mm, a w przypadku, gdy nie są to ściany nośne, które nie mają wymagań dotyczących izolacyjności akustyczne, stosuje się elementy o przekroju co najmniej 38 x 63 mm. Dla pomieszczeń sanitarnych, w których umieszczane są przewody instalacji sanitarnych, ściany mokre wykonuje się z elementów o minimalnym przekroju 38 x 140 mm.

W przypadku, gdy na ścianie działowej mają być zawieszone szafki kuchenne, wtedy wykonuje się dodatkowe wzmocnienie ściany poprzez zastosowanie elementów o przekroju minimalnym 38 x 140 mm.

Dzięki odpowiednio dobranym materiałom można uzyskać odpowiedni komfort i stworzyć dowolne wnętrze zgodnie ze swoimi wymaganiami.

 

Konstrukcja dachu w domu szkieletowym

W domach szkieletowych stosuje się konstrukcję dachu drewnianego. Dach pokrywa budynek na całej powierzchni i może być indywidualnie dopasowany pod kątem swojego wyglądu do wymagań inwestora.

W przypadku domów szkieletowych stosuje się takie same wymagania jak dla budownictwa jednorodzinnego, niemniej jednak różnice dotyczą w szczególności jakości drewna oraz wymiarów przekrojów elementów konstrukcyjnych. W budownictwie szkieletowym wykorzystuje się w szczególności specjalnie przygotowane do tego celu drewno suszone komorowo i strugane czterostronnie. Konstrukcja dachu odpowiada przy tym wymaganiom statyki budynku oraz izolacyjności, gdy stanowi ona przegrodę zewnętrzną.

Dachy wykonuje się przede wszystkim jako:

Najczęściej wykorzystywane rozwiązania konstrukcyjne dachów domów szkieletowych to:

Krokwie są głównym elementem konstrukcji dachu. Ich wielkość wynika z obliczeń konstrukcyjnych dla danego budynku. Krokwie opierają się o krokiew przeciwległą lub deskę kalenicową w górnej części dachu oraz na podwójnym czepie ściany zewnętrznej. Wiązary dachowe z kolei są zamawiane jako gotowe elementy prefabrykowane.

Nasze domy szkieletowe budujemy zgodnie z najnowszymi technologiami i z najlepszych materiałów – masz pewność, że dach twojego domu będzie trwały na długie lata!Referencje

"Referencje - zobacz"
kokoma
"Milo jest nam wraz z podziekowaniem- wystawic Firmie "Drew Mur" Marcin Zolnierczuk najwyzsza ocene- jednoczesnie stawiajac ja na najwyzszym szczeblu w hierarchii firm budowlanych wyspecjalizowanych w budownictwie drewnianym.  "
kokoma
Odwiedź:

Najlepsi 2018